Psy bez domova čeká na Slovensku často velmi smutný osud. Podle slovenských zákonů může být pes, který je považovaný za nechtěného, ihned po odchytu utracen. Pokud se pes po odchytu dostane do tzv. karanténní stanice, hrozí mu také smrt. Mladí zdraví bezproblémoví psi a dokonce i březí feny se skutečně utrácejí a jediným kritériem je přitom délka jejich pobytu v daném zařízení.
Kolem některých karanténních stanic přitom vládne naprostá anarchie. Psi zde žijí v nehumánních podmínkách, v mrazu na studeném betonu bez odpovídající péče. Fenám se v takových podmínkách rodí štěňata, která umírají na infekční choroby typu parvoviróza. Svévolné utrácení psů je zde na denním pořádku, přičemž věk, zdravotní stav a povaha zvířete není relevantním parametrem. Dle vyhlášek jednotlivých měst se pohybuje v rozmezí 7 – 60 dnů po odchytu.
Situaci zhoršuje nezodpovědné chování majitelů, kteří odmítají kastraci a nechávají zvířata se nekontrolovatelně reprodukovat. Častým „domácím“ řešením je pak vyhození březí feny či čerstvě narozených štěňat mimo obec nebo rovnou usmrcení mláďat po porodu.
Související odkazy:
Reportáž na ČT1 - V čase 19.17.05
Pro změnu jeden příkladný přístup - Před tím než odejdeš...
Situace u nás - Ochrana zájmových zvířat a problematika útulků v ČR
Kastrace versus sterilizace - Řešení nejen pro Slovensko
Článek na iDNES.cz - Češi zachránili dalších osm slovenských psů, v Šamoríně by je utratili